نقش روابط‌ عمومي الكترونيك در بانکداری الکترونیک


نقش روابط‌ عمومي الكترونيك در بانکداری الکترونیک

نقش روابط‌ عمومي الكترونيك در بانکداری الکترونیک
هادی کمرئی (مدير کل روابط عمومی بانک توسعه تعاون)

امروزه فناوري های اطلاعاتی مرزهاي فكري و عملي را در جوامع سنتي متحول و زمينه مناسبي براي رشد اندیشه، خلاقيت و پويايي بخشيدن به كسب و كارفراهم كرده‌است.
تلاش‌هاي بشر براي بهينه كردن امور كسب و كار در همه عرصه ها و فعاليت‌هاي جاري ودرازمدت بدون بهره‌برداري از فناوري اطلاعات تقريباً غيرممكن شده است.
از سویی دیگر گذار از عصر صنعتي و ورود به عصر ارتباطات و اطلاعات نتايج جالب توجه و عميقي درسازمان‌ها برجاي گذاشته است.
سازمان‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي همواره در فرآيندهاي گذار بيشترين و اولين تأثيرها را مي‌پذيرند و خود را با تغييرات هماهنگ مي‌سازند زیرا همگامی با فرآیندهای رقابتی برای آن ها یک نیاز اساسی به شمار می رود.
نظام‌هاي بانكي به عنوان نهاد‌هايي كه با موضوع توسعهدر ابعاد جهاني، اقتصاد خدماتي دانش محور و فناوري اطلاعات ارتباط مستقیم دارند ، خواه ناخواه برايتطبيق خود با شرايط بازار و عقب نماندن از رقابت بسيار سخت در ارايه خدمات بهمشتريان، چاره‌اي جز گرويدن به جنبش كاربردي كردن فناوري اطلاعات در خدمات بانكداريندارند.
حاصل اين تلاش همه جانبه برای نظام بانکی رسيدن به مفهوم جديدي براي عصر اطلاعات است به نامبانكداري الكترونيك كه خود به مفهوم جديدي ازروابط عمومي در بانكداري یعنی روابط عمومی الکترونیک منجر شده است ؛ پدیده ای که در شرایط کنونی نه تنها یک ضرورت که یک الزام غیر قابل انکار است .

تعریف روابط عمومی الکترونیک
روابط عمومی الکترونیک، روش به کار گرفتن فناوری جدید ارتباطی و رسانه های نوین اطلاع رسانی برای ارایه خدمات منطبق برخواسته ها و نیازهای مخاطبان به طور لحظه ای (online) به منظور تحقق بخشیدن به هدف های روابط عمومی است.

ضرورت و اهمیت روابط عمومی الکترونیک
با توجه به ویژگی های عصر جدید و ضرورت سرعت بالای نقل و انتقال اطلاعات و با توجه به پویایی و تغییر و تحول سریع روندهای مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و شکل گیری پدیده جهانی شدن و کمرنگ شدن عنصر مکان و جغرافیا، توسعه روابط عمومی الکترونیک یک ضرورت تام است. در مجموع عوامل مختلفی این ضرورت را عینی ساخته که برخی از آنها عبارتند از:
۱- افزایش حجم اطلاعات مورد تقاضای مردم.
۲- افزایش خدمات قابل ارایه به مردم.
۳- تقویت روند شکل گیری رسانه های تعاملی.
۴- توسعه روزنامه نگاری الکترونیکی.
۵- ویژگی های جدید بازار، استفاده از مخابرات و الکترونیک در تجارت.
۶- رشد و شکل گیری موسسات مشاور.
۷- گسترش و ارتقای نیازها، خواسته ها و انتظارات مخاطبان متناسب با شرایط روز.
۸- افزایش سرعت اطلاع رسانی.

کارمندان بانک و روابط عمومی الکترونیک
یکی از چالش های اساسی مدیران بانک ها در پیاده سازی موفقیت آمیز روابط عمومی الکترونیک چالش هایی است که آنها در مواجه با کارمندان پیش رو دارند. کارمندانی که به شیوه های سنتی عادت کرده اند و اکنون باید خود را با روش ها و ابزارهای جدیدی هماهنگ سازند . همانطور که می دانید هر روش و ابزار جدیدی با خود فرهنگ و نیازهای جدیدی به همراه دارد و برای مثمر ثمر واقع شدن در جریان اهداف و برنامه های سازمان ضروری است که فرهنگ برخورد و استفاده مناسب از تکنولوژی های جدید در میان کارمندان گسترش یابد . این کار از طریق آموزش های متناوبی صورت می گیرد که فراخور زمان به کارمندان ارایه می شود.
تمام این کارها به دلیل نقش جدیدی است که انسان و تکنولوژی به عنوان مکمل یکدیگر پیدا کرده اند. گسترش فرهنگ تکنولوژی پذیری در میان کارمندان و به ویژه کارمندان روابط عمومی در بانک ها باعث تعالی جایگاه سازمان آنها در میان مردم شده و ذهنیت مثبتی در اذهان بر جای می گذارد. کارمندان روابط عمومی الکترونیک در پاسخگویی به نامه های الکترونیکی، نمابر ها، تلفن ها، اطلاع رسانی از طریق سایت بانک و… نهاست سرعت و دقت را به خرج خواهند داد تا مراجعه کننده تمامی اطلاعات مورد نظرش را به دست آورد. در اختیار داشتن کارمندان علاقه مند و حرفه ای می تواند شما را در بهره برداری از قوه خلاقیت آنها یاری دهد.

روابط عمومی الکترونیک هویت مجازی بانک
توسعه فناوری اطلاعات و دنیای وب، عرصه های جدیدی را برای رقابت بین سازمان ها و از جمله بانک ها گشوده است. از این رو تمامی سازمان ها باید در دنیای مجازی به دنبال کسب اعتبار و هویت تازه ای باشند که اصول و چارچوب های کاری آن با دنیای واقعی متفاوت است.در صورت پر رنگ بودن نقش و هویت مجازی بانک شما در عصر اطلاعات و ارتباطات وجود جایگاه آن نیز بالاتر و پر اهمیت تر خواهد شد. وِيژگی دنیای کسب و کار مجازی در این است که دست یابی به شهرت و هویت مطلوب ممکن است در چندین سال حاصل شود. ولی از دست دادن اعتبار در عرض چند دقیقه صورت خواهد گرفت. روابط عمومی الکترونیک در بانک ها به عنوان اولین واحدی که مردم در دنیای مجازی به هنگام ارتباط، ابتدا با آن برخورد می کنند می تواند نقش تعیین کننده و بسیار مهمی را در طراحی و ایجاد یک ذهنیت شایسته و مناسب حال بانک به انجام برساند.

دیدگاه خود را بنویسید